17 Mart 2010 Çarşamba

''DERSİMİZ ATATÜRK'' 19.03.2010'DA GURURLA SUNAR.


DERSİMİZ ATATÜRK'ilkokul beşinci sınıfta okuyan bir grup çocuğun,Atatürk'ü daha iyi anlamları için verilen ödevle başlıyor.Filmde Atatürk'ü canlandıran Halit Ergeç''Projenin hayata geçmesinde pay sahibi olmak benim için gurur kaynağı''dedi.

Turgut Özakman'ın senaryosunu yazdığı''Dersimiz Atatürk''filmi 19 Mart'ta vizyona girecek,yönetmen koltuğuna Hamdi Alkan'ın oturduğu filmin yapımcılığını Birol Güven ve Serkan Balbal üstlendi.Mint Prodüksiyon yapımı filmde Halit Ergeç,Çetin Tekindor ve Batuhan Karacakaya aşrolleri paylaştı.

SİNEM ÖZTÜRK:filmdeki canlandırmaların birinde,Atatürk'ün sınıfını ziyaret ettiği bir köy öğretmenini canlandırdım.Halit Ergeçi,Atatürk olarak sınıfa girdiğinde heyecandan dizlerim titredi.Turgut Özakman gibi bir üstadın bizi Atatürk'ü anlatması ve böyle bir filmin hayata geçirilmesi hem bizim için,hemde gelecek nesiller için çok büyük bir şanstır.Seneler sonra çocuğum bana ''anne Atatürk nasıl biriydi?''diye sorarsa izleteceğim filmdir''Dersimiz Atatürk''

HALİT ERGEÇ:Oynadığım her sahnede o dönem yaşananların okuduklarımızdan veya anladıklarımızdan daha büyük önem taşıdığını anladım.Bugün sahip olduğumuz Türkiye Cumhuriyeti bu bilginin,uzun çalışmaların ve bu ülkeye duyulan sonsuz sevginin bir sonucudur.İşte bu sevginin anlatıldığı projenin gerçekleşmesinde pay sahibi olmak gurur kaynağıdır.

CANAN HOŞGÖR:Çocuklarımıza Turgut Özakman'ın kaleminden Atatürk'ü anlatabilmek,bu anlatıma bir oyuncu olarak katkıda bulunmak onuruna eriştiğim için çok mutluyum.Bu proje benim için sadece oyunculuk kariyeri değil;ebeveyn sorumluluğu,Türk kadını sorumluluğu,Tarihe karşı sorumluluk açısından son derece önemliydi.Keyifle izleneceğine inanıyorum.

MEHMET AUF:Bu filmin bir parçası olmak,tarihin parçası olmak gibiydi.Hissettiğim gurur,memleketime daha fazla hizmet etmek istediğimi de kamçıladı.Gençler,doğruyu yanlıştan ayırabilmek ve gerçekleri fark edebilmek için bu filmi birkaç defa seyretmeli.

DOĞA RUTKAY:Böylesine tarihi ve belgesel niteliğini taşıyan bir yapımda olsa yer almak oyunculuk kariyerimdeki en büyük hatıralardan biri.Latife Hanım gibi bir karakteri canlandırmaksa paha biçilemezdi.

4 yorum:

 1. gitmek için sabırsızlanıyorum :)bi an önce gelsin de bakalım Atatürkçüyüm :)

  YanıtlaSil
 2. kesinlikle gorulesi bir film, ben de merakla bekliyorum :)

  YanıtlaSil
 3. Canım,
  ben de merakla ve heyecanla bekliyorum.
  Mustafa filminden sonra öylesine kalbim acımıştı ki. Can Dündar gibi birinin bile böylesine bir film yapması beni çok incitti. Veda Salih BOZOK'un gözünden arkadaşa sevgi ve saygıyı anlatıyordu. Bunda ise Atatürk'ün hayatı var, o nedenle çok merak ediyorum.
  İstiyorum ki Atatürk!le ilgili çok film yapılsın ve gelecek nesiller böyle bir değeri hiç uınutmasın. Cumhuriyet yaşadığı sürece kimsenin unutacağını sanmıyorum. Ama değerinin de bilinmesini istiyorum. İlla ki kadınların . Bugün ne yaşıyorsak O'nun bize verdiği özgürlük ve inanç sayesinde yaşadığımızı unutmamak gerek diye düşünüyorum. Anlatacak ve yazacak çok şey var. Bu konuda çok dertliyim.
  Yine de Atatürk'ün benim ülkemin kahramanı olmasından dolayı çok gururluyum.
  Sevgiyle kal.

  YanıtlaSil
 4. veda gidememiştim ama mutlaka ''dersimiz Atatürk'e gitmeliyim :)üzülürüm yoksa

  YanıtlaSil